Çocuk Boksörler

Çocuk Boksörler

Boks şiddet midir?

Babalar, anneler  neden küçücük çocuklarını onlarca spor dalı varken boksa verirler?

İşte bu soruların yanıtlarını ararken başladı "Çocuk Boksörler" proje çalışmalarım..

Boks fotoğrafları çekmeye 2010 yılında başladım. 2011 yılında alt minik ve üst minik çocuk boksörlerle devam ettim.

Bir yıl süreyle İstanbul'da büyük spor küplerinden, sokak arası ufak boks salonlarına kadar onlarca kulüpte çocuk boksörlerin fotoğraflarını çektim. İçlerine girip onlarla birlikte daha fazla vakit geçirince sorularımın cevabı gayet ne bir  biçimde karşımdaydı.

Boks asla şiddet değildi. Maça çıkmadan önce birlikte kahkahalar atan çocukların ring de rakip olduğunu öğrenmek,  maçtan sonra birbirlerine sarılıp kaldıkları yarden kahkahalarına devam etmesi beni oldukça şaşırtmıştı. Futbol maçından sonra sporcuların rakiplerine karşı uyguladıkları şiddeti bildiğimden bu centilmenlikleri boksun bir şiddet sporu olmadığını kanıtlıyordu.

Boksa başlamak için fiziki güç, zeka, kabiliyetin haricinde aranan en önemli özelliklerden birisi derslerdeki başarı düzeyi. Antrenmanların ve turnuvaların derslerini etkilememesi gerekiyor. Onlar asla sokakta kavga etmiyorlar. Bu konuda son derece bilinçliler. Aileler turnuvalarda çocuklarını en önde alkışlıyorlar ve onlarla gurur duyuyorlar. Bu onların tercihi.Çocukları bu sporu yaparken mutlular.

Daha fazla söze gerek yok bugünün minik boksörleri,   yarının şampiyonları için.

Ben onları hep böyle çağırıyordum.

İşte çocuk boksörler...

İşte yarının şampiyonları...

Category: Belgesel, Çocuk Boksörler

Date: Şubat 21, 2018